Area of Usage

ISIJET space heaters can be used in many indoor spaces by means of its user friendly, highly efficient and economical properties. ISIJET space heaters can heat places like factories, production facilities, textile production plants, drying rooms and owens, hangars, tents, concert and theatre houses, places of worships, car maintenance shops etc. As the ISIJET space heaters are portable, they can make local heating in buildings.
ISIJET space heaters can be used as a proper drier in decoration works by its high heating capacity. Using ISIJET space heaters at plaster, paint, coating or ceramic applications at winter or summer time allows the users to have a faster and stronger production. Craftsmen using ISIJET space heaters can increase their production speed and finish more works and gain more income.
FLAMEJET space heaters can be a perfect heating alternative for the offices in which a stationary heating system can not be installed. Depending on the area and properties of the place that will be heated, a proper alternative can be choosen from electric or diesel powered FLAMEJET space heaters. FLAMEJET space heaters have no harm on human health and also they do not dry indoor air, so that they can used with high comfort. Thanks to its portability, FLAMEJET space heaters can be stored at a suitable place after the winter time.
ISIJET space heaters can be used at all greenhouses to protect the products from cold anf freezing safely, effectively and economically. Also when the greenhouses are heated by ISIJET space heaters, some plants can be grown fast and more effectively by means of the optimum temperatures.This will lead the producers to make much mor effective productions and have more incomes.
Cold air damages concrete productions at constructions and prevent the concrete to harden. Thanks to ISIJET space heaters, concrete productions can be heated and the construction productions can be performed in winter time too. Concrete molds can be covered by appropriate material and then be heated by ISIJET space heaters so that the concrete inside the molds can be hardened and gain proper strength. ISIJET space heaters can also be used at the heating of workers in the construction sites effectively and successfully. Because ISIJET space heaters are portable, they can be used only at the places that a production is done locally.
Epoksi Kurutma Teknolojide yaşanan gelişmeler, zemin kaplama malzemeleri konusunda da önemli İlerlemeleri beraberinde getirdi. Eski zaman yöntemlerle ortaya çıkan zemin kaplama alternatiflerine göre çok daha avantajlı özelliklere sahip bir kaplama türü olan EPOKSİ kaplama, artık birçok modern işyerinin zemininde olabiliyor. Yüksek dayanıklık, toz çıkarmama, daha temiz bir zemin sunma gibi avantajlarından dolayı klasik beton zeminlere göre tercih edilmesi sayesinde, epoksi kaplamalar artık birçok iş yerinde kullanılıyor. Epoksi kaplama çift bileşenden oluşuyor ve uygulama sonrası, kullanılan yerde bir kimyasal reaksiyon gerçekleştiriyor. Bu reaksiyon sayesinde katılaşarak, istenilen sertlik ve sağlamlık seviyesine ulaşıyor. Ancak öngörülen katlığa ulaşması için, kimyasal reaksiyonun devam etmesi gereken bir süre bulunuyor. Ayrıca bu süreyi, malzemenin sağlıklı bir sertleşme geçirebilmesi için gerekli bir sıcaklıkta geçirilmesi gerekiyor. Bu sıcaklık oda sıcaklığına eş değerdir. Bu sıcaklığın sağlanamaması ve epoksi kaplamanın düşük sıcaklıklarda uzun süre kalması, kimyasal reaksiyonun gerçekleşememesi ve sonrasında da epoksi kaplamanın zarar görmesi manasına gelir. Epoksi kaplama sunduğu üstün özellikler sayesinde, yüksek bir maliyete sahiptir. Bu nedenle uygulanan epoksinin zarar görmemesi için, soğuk havalarda, ısıtma yapılması hem epoksi kaplamanın sağlam bir şekilde kimyasal reaksiyonunu gerçekleştirmesi hem de daha hızlı kurutma yaparak işlemin daha erken tamamlanmasını sağlamaktadır. çabuk biten bir uygulama, uygulama yapan firma ya da ustalar için avantaj sağlarken, uygulamanın yapıldığı iş yerinin de sahipleri için, daha çabuk işlerine geçmesini sağlamaktadır. Bu alanda, farklı boyutlara ve fiziksel özelliklere sahip, farklı alanlarda ısıtma için kullanılabilecek en uygun cihazlar, taşınabilir mobil ısıtıcılardır. Alanın boyutlarına göre, mazotlu ya da elektrikli ısıtıcılar kullanılarak, en uygun kurutma işlemi gerçekleştirilebilir. Yapacağınız kurutmaya uygun ısıtıcıyı belirleyebilmek için, firmamızla iletişime geçebilirsiniz.